Použili jste již nespočet vlasových olejů, ale stále nevidíte rozdíl? Zajímalo vás někdo, proč některé oleje dokáží vašim vlasům pomoci, zatímco další je pouze zatíží a zkadeří?
Vlasové olejování je bezpečné a efektivní pouze v případě, že si vybereme olej, který se hodí k naší vlasové porozitě. Proto, abychom získali co nejlepší výsledky, se musíme zaměřit na to, jakou máme vlasovou porozitu.
Pokud vás například trápí lupy, nepotřebujete čistící produkt. V tomto případě stačí olej, který reguluje funkci mazových žláz. Pokud máte problémy s mastnými vlasy, opět stačí olej, který reguluje mazové žlázy.
Vlasová struktura – základní informace
Důležité je mít alespoň základní znalosti o vlasové struktuře. Pojďme se podívat na to, co už známe – vlasy jsou tvořeny keratinem.
Tato vrstva keratinu tvoří něco jako „brnění“ vlasu, které je tvořeno kutikulou, jejíž jednotlivé šupiny do sebe zapadají. Tato vrstva chrání vnitřní strukturu vlasu před poškozením vlivem vysoké teploty, UV záření, vlhkosti, toxinů a mechanického poškození.
CO JE TO VLASOVÁ POROZITA?
Jedná se o stav vlasů, který můžeme určit pouhým pohledem na vlasy. Vlasy jsou buďto hebké, zdravé, či hrubé a poškozené. Vše záleží na tom, jak jsou odděleny šupiny vlasových kutikul. Vysoká porozita znamená, že jsou kutikuly prostupné, jelikož jsou jejich šupiny pod takovým úhlem, který umožňuje vniknutí škodlivin do vlasů.
- Kutikuly vlasů s nízkou porozitou nejsou otevřené.
- Kutikuly vlasů se střední porozitou se začínají odchlipovat.
- Kutikuly vlasů s vysokou porozitou jsou zcela otevřené.
S čím je spojena vysoká vlasová porozita?
V praxi se vlasová porozita rovná úrovni ochrany, kterou vlas získává. Pokud je kutikula zcela otevřená, není vnitřní struktura vlasu ničím chráněna. Výsledkem toho je, že do vlasu vnikají toxiny a škodlivé faktory, které vlasy ničí nejen na povrchu, ale také uvnitř. Vlasy ztrácejí hydrataci a živiny. Postupně se vlasy oslabí a začnou vypadávat.
Jak si snížit vlasovou porozitu?
Již bylo řečeno, že nejnižší vlasová porozita je zároveň ta nejkrásnější. Ale jak se k ní přiblížit? Nejdříve ze všeho musíte přestat vaše vlasy vystavovat škodlivým faktorům, díky kterým se vám kutikuly budou pouze dále otevírat. Mezi tyto faktory se řadí mimo jiné vysoká teplota (konec nadměrného fénování a žehlení), vysušování (barviva, atd.) a také mechanické poškození (agresivní sušení).
Samozřejmě můžete v tomto případě použít přírodní oleje. Jejich malé molekuly snadno penetrují skrze kutikuly. Uzavírají přírodní ochrannou vrstvu, stejně tak jako posiluje přírodní lipidovou bariéru. Přírodní oleje jsou takovou bandáží pro slabé vlasy, ale to pouze v případě, pokud si je správně vyberete.
Které vlasové oleje si vybrat?
Existují celkem tři typy vlasové porozity a celkem tři typy olejů. Snažte se, aby olej odpovídal tomu, co vaše vlasy vyžadují.
- Oleje doporučované pro vlasy s nízkou porozitou jsou nevysušující oleje, které mají obsah nasycených mastných kyselin – například kokosový olej, máslo shea, kakaové máslo, olej babassu.
- Oleje doporučované pro vlasy se střední porozitou jsou polo-vysušující oleje, obsahující mono-nenasycené mastné kyseliny – například olej buriti, tulipánový olej, makadamový olej, avokádový olej.
- Oleje doporučované pro vlasy s vysokou porozitou jsou vysušující oleje, obsahující poly-nenasycené mastné kyseliny – například hroznový olej, slunečnicový olej, saflorový olej.
Kromě výše zmíněných olejů samozřejmě existuje ještě další stovky olejů. Výběr je samozřejmě na vás. Snažte se ale při výběru oleje vždy myslet na to, co o oleje čekáte a na to, jaká je vaše vlasová porozita.
Jak určit svoji vlasovou porozitu?
Pokud si chcete být 100% jistí, navštivte trichologa. Dále některé profesionální salony nabízejí službu určení vlasové porozity. Tricholog je ale přesnější. Dále si můžete porozitu určit i z pohodlí vašeho domova.
Technika č. 1 – sledování
Podívejte se pořádně na vaše vlasy. Pokud jsou vlasy vždy rovné, těžké, hladké a odolné vůči vašemu stylingovému snažení, pravděpodobně máte vlasy s nízkou porozitou. Pokud jsou vlasy matné a mají tendenci se kadeřit, mají roztřepené konečky a snadno vypadávají, máte vlasy se střední porozitou. Pokud vaše vlasy vypadají obecně hrozně, jsou poškozené a neustále vypadávají, máte vlasy s vysokou porozitou.
Technika č. 2 – vodní test
Vytrhněte si jeden umytý vlas a položte jej na hladinu ve sklenici napuštěné vodou. Pokud se rychle potopí, máte pravděpodobně vlasy s vysokou porozitou. Pokud se udrží na hladině, máte vlasy s nízkou porozitou. Nejčastější je střední vlasová porozita, kdy se vlas začne potápět až po delší době a velice pomalu.
Technika č. 3 – test s kokosovým olejem
Připravte si přírodní kokosový olej a aplikujte jej na vlasy. Tento olej se v praxi hodí pouze k vlasům s nízkou porozitou. Pokud je tedy reakce vašich vlasů na kokosový olej špatná, máte vlasy s nízkou porozitou.